Piwnica Staromiejska

"Piwnica Staromiejska" – została otwarta w 1997 roku w Młynie Trójkołowym w Zgorzelcu i leży na skrzyżowaniu 15-go południka oraz Drogi Królewskiej (Via Regia) - najkrótszej drogi z Paryża do Moskwy, czyli w samym środku Europy.

Młyn Trójkołowy, wzmiankowany w 1273 roku, wraz z położonym po drugiej stronie Nysy Łużyckiej Młynem Czterokołowym i łączącym je Mostem Staromiejskim, stanowi najstarszą część europamiasta Zgorzelca/Gőrlitz. Wielokrotnie niszczony przez powodzie i pożary, często przebudowywany, dotrwał do naszych czasów w szczątkowej formie.

W skład Młyna Trójkołowego wchodzą 3 budynki, najstarszy wzmiankowany na 1266 rok (spalony w 1969) jest aktualnie w odbudowie, drugi wzniesiony w 1827 roku budynek gospody ze stajnią w piwnicy (w nim mieściła się kiedyś przedmiotowa restauracja), a najmłodszy to budynek Silosa wybudowany w 1937 roku na ruinach starego budynku.

Do dyspozycji gości restauracji od zawsze były ogródki wewnętrzne na dziedzińcu Młyna, drugi nad Nysą, skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę Gőrlitz.

Goście „Piwnicy Staromiejskiej”

„Piwnicę Staromiejską” odwiedzili Minister Tadeusz Bartoszewski, Ambasador Jan Krzysztof Mroziewicz, gwiazda światowego kina Nicolas Cage oraz artyści scen polskich: Alosza Awdiejew, Michał Bajor, Paweł Burczyk, Anna Mucha, Hrabia Wojciech Dzieduszycki, Stefan Müller, Ryszard Kotys, Jerzy Janeczek, Wojciech Siemion, Krzysztof Tyniec, Andrzej Zaborski, Izabela Trojanowska, Eleni, Janusz Tylman, Stanisław Sojka, Piotr Szczepanik, Natalia Kukulska, Kasia Kowalska, Urszula, Kajah, Mirosław Czyżykiewicz, Eleni oraz zespoły: Budka Suflera, Wawele, Pudelsi, Golec uOrkiestra.

Wyjątkowy klimat restauracji

Do dyspozycji gości restauracji od zawsze były ogródki wewnętrzne na dziedzińcu Młyna, drugi nad Nysą, skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę Gőrlitz.